Pratite nas

Vaša košarica je prazna

Dodaj nešto što će me usrećiti :)

KUPITE SADA

VAŠA KOŠARICA

Međuzbroj:
Popust:
Darovna kartica:
Ukupno:

Ekspresni načini plaćanja

Uporabit ćemo vašu adresu, navedenu u PayPalu. Naknada za dostavu obračunat će se na temelju ove adrese.

3D secure
Mastercard
VISA
STRIPE
Dotpay
Paysera
ClearPAY
PayPal

Pranamat - kako zapravo funkcionira?

Klára Vomáčková @fitandtasty

Možda ste već vidjeli reklamu za Pranamat, čarobnu akupresurnu prostirku. To je prostirka koja ublažava bolove, uklanja celulit, poboljšava raspoloženje i omogućuje vam savršen san. Prostirka doista ima ovaj učinak. No, kako zapravo funkcionira i kakav je mehanizam iza toga? Zanimaju nas i znanstveni dokazi iza svega, tradicionalna kineska medicina, a posebno iskustva ljudi koji su već isprobali ovu prostirku.

Your Image alt
Your Image alt
Your Image alt
Your Image alt

Koliko korisna može biti akupresurna masažna prostirka?

Iako svatko reagira drugačije, a i placebo efekt ima svoju ulogu, ne možemo zanemariti mehanizme djelovanja ove terapije.

Ipak u doticaj s prostirkom dolazi naša koža, koja zauzima površinu od 1,6 do 1,8 m² kod odrasle osobe i čini do 7% ukupne tjelesne težine što je čini najvećim organom ljudskog tijela. Koža ima mnoge funkcije, no mi ćemo se usredotočiti na njezine osjetilne (informativne) sposobnosti. U koži imamo bezbroj receptora koji reagiraju na dodir, toplinu, hladnoću i bol. Imamo otprilike 100 slobodnih živčanih završetaka po 1 cm² kože koji su odgovorni za osjet bola. Najveća koncentracija receptora nalazi se na mjestima kao što su usne, dlanovi i tabani.

Moguće je da ste već čuli za hiperalgetične zone (HAZ), koje su refleksne reakcije kože i potkožnog tkiva. One mogu uzrokovati pojačanu osjetljivost na dodir, osjećaj hladnoće, bol i smanjenu elastičnost kože. Stoga, neka područja mogu biti vrlo osjetljiva. Još jedna vrlo zanimljiva stvar je veza između kože i organa. Govorimo o tzv. zonama glave. To su osjetljive hiperalgetične zone koje se odražavaju na površini tijela kod bolesti unutarnjih organa. Na taj način, putem kože, možemo na neki način utjecati na organe.

Your Image alt

Kako tijelo doživljava ležanje na Pranamat?

Osjeti koje receptori primaju obrađuju se u somatosenzornom području. Svaki dio tijela pripada određenom dijelu ovog korteksa. Što je veći dio tijela, to je više senzorno osjetljiviji. Prostirka može djelovati stimulirajuće na ove živčane završetke i ponovno oživjeti osjetilne receptore "zaboravljenih" dijelova tijela.

Your Image alt

Akupresura i tradicionalna kineska medicina

Akupresura je relativno kompleksna znanost, slična akupunkturi, i temelji se na tradicionalnoj kineskoj medicini. Temelji se na teoriji meridijana, odnosno na energetskim putevima koji prolaze kroz cijelo tijelo. U akupresuri se koriste prsti, ruke, lakat, noge i druge posebne “alatke” kojima se stimuliraju akupresurne točke. Pranamat prostirka nije isto što i direktni pritisak akupresurnih točaka, ali djeluje na većoj površini i time na veći broj točaka i energetskih puteva.

Učinak Pranamat prostirke iz perspektive fizioterapije

Jedna od “posljedica” ležanja na prostirci je crvenilo površine kože. To se naziva hiperemija. Taj učinak je poželjan i kod masaže. Hiperemija utječe na kapilarnu mrežu, a u tom se procesu događaju sljedeći učinci:

  • Poboljšanje cirkulacije i brže zacjeljivanje tkiva
  • Pozitivan učinak na na smanjenje oteklina
  • Poboljšan protok limfe u limfnim žilama
  • Povećana proizvodnja endorfina
  • Pomoć kod mišićnih grčeva zahvaljujući učinkovitijem protoku krvi

Your Image alt

Iz tog razloga možemo primijetiti pozitivne učinke na bolove u leđima, mišićima, smanjenje celulita te oteklina. Stoga se akupresura posebno preporučuje nakon sportske aktivnosti, raznih operacija i zahvata, i to uvijek nakon što je rana zacijelila.

Vrlo zanimljivi su i učinci na neurovegetativni sustav. Kao posljedica ubodnog osjećaja, povećava se razina serotonina i dopamina, a razina kortizola smanjuje se poticanjem živčanih završetaka. Kako bismo postigli ovaj učinak, moramo provesti nekoliko desetaka minuta na prostirci. Redovitom upotrebom Pranamat prostirki mogu se ublažiti simptomi iscrpljenosti, pa čak i simptomi nekvalitetnog sna. Budući da se učinak na hormonalni sustav proširuje i na druge sustave, možemo pretpostaviti i pozitivan učinak na probavni sustav.

Your Image alt

Kontraindikacije

Ograničenja za korištenje su slična onima u fizikalnoj terapiji, a uključuju povišenu tjelesnu temperaturu, zatajenje organa, otvorene rane, srčani udar, itd. Uključuju i postoperativna stanja s nezacijeljenim ranama i visokim krvnim tlakom... Naravno, prostirku ne koristimo na osjetljivim područjima genitalija, osjetljivom vratnom dijelu ili licu.

Nuspojave i primjena kod djece

Nuspojave nisu poznate. Unatoč oštrini bodlji, nemoguće je ozlijediti se pritiskom na kožu. Postoji opasnost od klizanja na prostirci, padanja na nju ili proklizavanja s osjetljivim dijelom tijela preko prostirke. Stoga, budite posebno oprezni kod djece, kojima je prostirka prikladna, ali je trebaju koristiti samo pod nadzorom odrasle osobe.

Kako koristiti Pranamat?

Akupresurna masažna prostirka ima višestruke svrhe. Ne koristi se samo za masažu leđa, već i za noge, bokove i trbuh. Možete ležati, sjediti ili čak stajati na Pranamat prostirkama. Prvi kontakt s prostirkom vjerojatno će biti veliko iznenađenje, pa nemojte žuriti. No, nemojte ni odustati!

Your Image alt

U prvim minutama osjetit ćete vrlo intenzivan osjećaj, pa se pokušajte opustiti i slobodno dišite. U samo nekoliko trenutaka, neugodan osjećaj će popustiti. Možda ćete primijetiti da su neka područja osjetljivija. Jesu li to vaši problematični dijelovi tijela? Već nakon 15 minuta možete primijetiti pozitivan učinak na svom tijelu. Iako su bodlje lotosovog cvijeta oštre, ne postoji opasnost da probiju kožu. Već nakon kratkog vremena na prostirci, primijetit ćete reakciju na koži. Mali otisci od bodlji i crvenilo su rezultat hiperemije (povećan protok krvi u koži).

Your Image alt

Povratne informacije od korisnika koji koriste Pranamat

Korisnici koji posjeduju Pranamat hvale kako izradu, tako i postignute učinke prostirke. Međutim, važno je napomenuti da Pranamat nema ljekoviti učinak! Nažalost, to nije u moći akupresurnih prostirki. One služe samo kao dopuna rješenju za probleme s mišićno-koštanim sustavom. Uvijek bismo trebali tražiti uzrok problema i raditi na njemu te se savjetovati sa svojim liječnikom. Pranamat može pridonijeti opuštanju, ublažavanju dosadnih i neugodnih bolova, ubrzati regeneraciju i sveukupno poboljšati kvalitetu života.